pondělí 21. října 2013

Cigarety a velká světová lež


Co dělají cigarety s lidským tělem je dostatečně známo. Ale jaký vliv má zvyk kouřit tuto neuvěřitelnou směs chemikálií na lidského ducha?

Pár postřehů z poslední doby.
Jedna kamarádka začala po mnoha letech znovu tyto tyčinky kouřit.

Vídáme se jednou za pár měsíců. Postřehy:
Přestala doma větrat, prý kvůli úniku tepla. V místnosti teď je zatuchlo,žádná životní energie, nedá se tam dýchat, zdá se, že jí to nevadí. A to venku kolem je plno nádherného svěžího podhůrského vzduchu.
Kouří doma, celý dům je tak kontaminovaný, že i když není akutně zakouřeno, načichne mi tou dráždivou směsí veškeré oblečení. Zdá se, že ona to nevnímá.
Nechce se jí chodit do kopce, dřív to milovala...
Ale co mě opravdu dostalo: chytila infekci do oka, a prohlásila, že "raději zůstane v čistém prostředí" (doma), než by s námi šla na výlet.
To její "čisté prostředí" je pro mně tak dráždivé, mimo jiné i na oči, že tam nevydržím více než dvě hodiny....

Au. Je mi z toho smutno, a nejvíc mě bolí, že absolutně nemůžu nic dělat. Zkusila jsem ji na tyhle skutečnosti upozornit. Odmítla mě, s argumentací, že přece mnoho dobrých lidí kouří, a člověk určitě může žít v pohodě a nebýt dokonalý....
Což je podle mě úplně mimo. Problém je v naprosté ničivosti toho chování, ne v tom, že by bylo morálně špatné. Problém je v tom, že ta směs toxinů vyvinutá, aby lahodila egu a byla co nejvíc návyková, je naprosto totálně nefér a dobrovolně ji přijímat a ještě za to platit je neuvěřitelně absurdní... Problém je v tom, že je škoda, když bytost, která se léta věnuje práci na sobě, ztratí kvůli tomuhle zvyku zjevně velkou část svého vnímání.

Jak to souvisí s velkou světovou lží?
Velká světová lež je, že žít v toxickém prostředí je normální, v pořádku a přijatelné, a není nutno s tím nic dělat.
Skoro všichni se tváříme, jako by velká světová lež byla pravdivá. I když víme, že není, většina lidí se chová, jako by byla.
Ale zdá se, že pro kuřáky je ještě "pravdivější".
Ostatně, myslím si, že právě proto, byly cigarety na počátku 20. století uvedeny na trh. Abychom tuto lež přijali. Není to náhoda.

Člověk, který si neustále produkuje svoje vlastní totálně toxické prostředí přímo uvnitř těla, je mnohem méně citlivý k toxickému prostředí okolo sebe. Konkrétně, daleko méně si všímá otráveného vzduchu a lépe ho snáší.
To je velice dobře vidět v těch nejvíce znečištěných ulicích měst. Nezdá se, že by kuřákům na ulici vadily stovky projíždějících aut, klidně stojí, koukají, povídají, kouří. Normální reakce by byla z otráveného prostředí okamžitě utéct, ale velká lež nás učí tvářit se jakoby nic, a kouření v tom dost pomáhá.

Znám kuřáků cigaret čím dál méně, mezi mými přáteli jich ubývá, protože se kamarádím převážně s lidmi, kteří se probouzejí a chtějí žít jako živí lidé.
Ale je to silná závislost, a jako u všech závislostí, někteří lidé k ní mají větší sklon než jiní, a zbavit se jí, nebo vůbec chtít se jí zbavit, je pro ně těžké.
Tím snadněji jde pozorovat další charakteristické jevy. Zdá se, že lidé, pro které jsou přijatelné cigarety, mívají celý soubor charakteristických názorů. Jistě ne všichni, ale všímám si toho opravdu často. Například často věří, že je jen jeden způsob, jak žít, ten "normální". Těžko si představují alternativy a považují je za obtížně proveditelné.
Ti, co mě teď napadají, většinou chodí do práce, kde dělají pro velkou korporaci a celý den sedí u počítače. Ne proto, že by to byla jejich představa ideálního života, ale proto, že to "se prostě tak dělá", to "musí".

Na internetu ti konkrétní lidé často diskutují o nemožnosti jiných způsobů života, o tom, jak nerealistické jsou podle nich třeba komunity, nebo za jak nesmyslný považují jakýkoli návrat k přírodě. Podle nich současný stav je tím nejlepším možným (přesně jak nás učili), a sahat na jeho základy a chtít ho změnit je svatokrádež....

Další typická věc jsou podle mě různé druhy cynických názorů. Mnoho kuřáků, které znám, považuje svět jen za smutnou džungli plnou konkurence, kde slušný člověk nemá moc šanci. Třeba sami jsou to poctiví lidé, ale věří, že "to tak funguje", že "takový je život". Tedy zaměřují svou pozornost hlavně na ty negativní druhy lidského chování, a tu spoustu dobrého, co se děje, nevidí, a pokud na ni jsou upozorněni, začnou ji zlehčovat a zpochybňovat. Unikají jim tak šance a příležitosti.

Z toho pak vyplývá rezignace, pocit, že v takovém světě člověk houbeles dokáže, a nemá ani moc cenu se snažit......takže zbývá jen ta rutina a to cigáro....

Takoví nejsou všichni, to bych jim zas křivdila, ale zdá se mi, že jen ty nejsilnější bytosti si dokáží udržet pozitivní pohled na svět i skrze toxickou mlhu v plicích.

Tolik pozorování. Možná zjednodušuju, možná příliš paušalizuju. A neznám dost kuřáků, jde doslova o pár lidí.
A samozřejmě ztuhlé, rezignované a negativní myšlení může člověk mít z jiných příčin, i když si žádné cigáro jaktěživ nedal, a přesně stejně uvažuje spousta nekuřádků.

A ještě na závěr, pro pořádek: tento text je o cigaretách. Ne o TABÁKU. Kouření tabáku jistě má svá rizika, ale pokud jde o čistý tabák bez chemikálií, rozhodně se neprojevuje tím vším, co jsem popsala.

Tabák byl posvátnou rostlinou a jsem přesvědčená, že se dá užívat i rozumně a v souladu se životem.
Ale to, co produkují cigaretové koncerny, už má s tabákem pramálo společného. Zneužívají přitažlivosti tabáku k ovládání a trávení lidí. Myslím si, že právě lidi, kteří mají tu rostlinu upřímně rádi, by měli být první, kdo je budou bojkotovat a ty šílené produkty už si nikdy nekoupí.

Druhá věc je samozřejmě přehnané, konzumní kouření, kterému lidi právě výrobci cigaret naučili. To už je na každém, pokud kouřit chce, aby si vytvořil svůj rituál a zjistil, kdy a jak často ho může provádět...

V novém, lepším světě, který si představuju, bude kouření tabáku pravděpodobně daleko méně časté, ale nevymizí asi úplně. Lidé, kteří mají tabák opravdu rádi, si ho budou pěstovat na svých vlastních bio políčkách. Pokud se bude prodávat, tak jen čistý. Míchat ho s hromadou jedů bude nepředstavitelné a nelegální.

A každý si bude hlídat, aby ve svých plicích měl po většinu času čistý vzduch.