neděle 19. května 2013

Vjemy a my


Ájurvéda říká, že všechny smyslové vjemy, které přijmeme, musíme trávit, podobně jako trávíme potravu. Slouží nám k tomu trávicí orgány energetického těla.

My všichni jsme vyrostli v kultuře, která se naopak tvářila, že na nás vjemy nemají žádný vliv. Můžeme žít v šedivých, znečištěných městech plných hluku, a máme být zdraví, veselí a výkonní. Můžeme hodiny denně sledovat násilí, vulgárnost a negativní zprávy v televizi a máme být psychicky vyrovnaní. Pokud nejsme, vjemy zvenčí s tím v žádném případě nemají nic společného.

Přitom instinktivně a ze zkušenosti to ve skutečnosti pořád všichni víme: když odjedeme na chalupu někam, kde zpívají ptáci, proudí čistá voda a vane svěží vítr, projasní se nám nálada, vyčistí hlava, lépe se soustředíme.
Když shlédneme inspirující a povznášející film, příběh, který se dotkne našeho srdce, který odráží hluboké otázky našeho života, nebo je naopak lehký a plný radosti...nebo obojí....cítíme se jinak než po televizním seriálu, kde na sebe podivně pokřivené postavy nesmyslně ječí kvůli svým egoistickým záležitostem.
Když si čteme o tom, co kde na světě lidé tvoří, o těch kdo řeší problémy, těch kdo se baví a radují, těch kdo budují, cítíme se jinak, než když si necháme naservírovat koktejl toho nejhoršího, co se kde stalo, který je navíc cíleně sestaven, aby vyvolával strach a pocirt bezmoci.

Můj učitel ájurvédy doporučuje takzvaný "Fast from impressions", tedy "Vjemový půst".

Spočívá v tom, že po stanovenou dobu přijímáte omezené množství nových informací, a důsledně je filtrujete tak, aby byly co nejvíce pozitivní a posilující.
Zároveň se snažíte celkově vystavit své smysly více vjemům, jež vaši duši vyživují a méně takovým, které ji bolí a vyčerpávají.

Jak to v praxi probíhá? Například dva týdny nesledujete televizi, nekupujete a nečtete noviny ani časopisy. Můžete vynechat i internet, je-li to možné. Nebo se rozhodnete používat ho pouze v nutné míře. Nebo čas na něm omezíte a zvolíte si, jakým typům obsahu chcete svou pozornost věnovat - něčemu, co vám dělá dobře a přináší radost, vzdělávání v oblasti, která je pro vás důležitá, a tak podobně. Je to na vás, může to klidně být hodina chatování s milovanou osobou, která je daleko :)
Pro mně to třeba znamená nezaplétat se do diskusí o některých negativních tématech nebo neklikat na zbytečné zpravodajské články, a zaměřit se místo toho na některý z nespočetných zdrojů, které mi pomáhají v mém zkoumání. A nebo se opravdu chvíli nezaměřovat na nic :)

Když tohle občas uděláte, stane se to samé, jako když zkvalitníte složení své stravy. Vaše jemné smysly se stanou vnímavější a vy si začnete ještě mnohem více všímat, které informace zvenčí vás vyživují, a které vás vyčerpávají nebo narušují vaši vnitřní rovnováhu.

Zároveň při vjemovém půstu zvýšíte podíl příjemných, krásných a posilujících vjemů v celé své realitě, a zredukujete ty ostatní.

Jak je to jen možné, omezíte pohyb v prostředí plném výfukových plynů, prachu, hluku nebo zoufalých lidí. Pro mně to třeba znamená jít na nádraží o patnáct minut déle lesem, místo abych šla po ulici, kde pořád jezdí auta. Ve městě pak vyhledat krásu malebných uliček a vyhnout se místům, kde se koncentruje chudoba a utrpení nebo naopak přepjatý byznys. Kde můžu, jít pěšky místo jízdy hromadnou dopravou. Vyhnout se super- nebo dokonce hypermarketům a nakoupit v malém obchůdku nebo na tržišti.

Co dalšího můžete dělat? Chodíte na procházky přírodou. Pracujete na zahradě. Prohlížíte si umělecká díla nebo jdete na koncert. Hrajete si se zvířaty. Sedíte u řeky. Díváte se na hvězdy. A cokoli dalšího, co vám dává hřejivý pocit, co vyživuje vašeho ducha a duši.

Takový program pročistí mysl, přijdou nové nápady, otevřou se nové obzory, všechno se ztiší a zklidní. Jakmile znovu začneme přijímat svůj běžný objem informací, lépe víme, které jsou pro nás důležité. Možná některé ty malé změny si už ponecháme, možná třeba tu procházku lesem nebo pod hvězdami budeme chtít začlenit do každodenního života, a bez něčeho jiného se naopak už pořád obejdeme.

Už to vidím, jak negativisté, kteří se považují za realisty, vybuchnou: "To se jako chcete schovávat před skutečným světem, nebo co?"
Není to o schování se. Ostatně, to ani nejde. Je to o volbě, čemu chci věnovat svou pozornost. Čím lepší "vjemová výživa", tím lépe mi je, a tím větší mám šanci ve světě něco užitečného dělat.

Samozřejmě, mohu ke své životní cestě potřebovat informace o spoustě méně příjemných věcí. Dobře to vím, protože samotnou mě celá řada "temných" jevů zajímá. Některé jsou po praktické stránce velice důležité, třeba právě to, jak fungují a jak na nás působí média - potřebuju si to uvědomovat, abych se podle toho mohla zařídit.
Ale důležité podle mně je, jaké ty informace si vybírám, jestli vím proč to dělám, k čemu je potřebuju a jak je konstruktivně využiju, a také jestli znám míru.

On je velký rozdíl například mezi studiem problematiky závislostí, když nás zajímá jejich léčení, a mezi tím, když se automaticky necháme zaplavovat vraždami a drby z televize a věříme pak, že takový je svět.
Nepotřebuju ke svému životu vědět, kdo komu ublížil v Horní Dolní, pro takové informace nemám absolutně žádné využití. Podobně jako fastfood nebo polotovary, taková informace není výživa, ale zbytečná toxická věc, od které se pak musí moje mysl detoxifikovat. Tak proč ji vůbec pouštět dovnitř?

Potřebujeme ty opačné, ty dobré vjemy: každý z nás, ať se věnuje čemukoli, potřebuje svou dávku pozitivna, radosti a klidu.

Tomuhle věřím.
Tenhle text vznikl tak trochu pro mou mámu. Jsem zvědavá, co mi na něj řekne :) Ráda bych našla způsob, jak tuhle informaci sdílet s její generací. Informaci, že na tom, co vnímáme, čemu se otevíráme, opravdu záleží.