pátek 26. února 2016

Jídlo a svoboda


Dál procházím různé nezveřejněné texty, které mám v počítači, a narazila jsem i na tento, napsaný kdysi pro nějaký portál o zdraví. Je o základních faktech a principech okoli jídla. Obsah mi připadá v pořádku:), dám ho sem, třeba někomu bude užitečný:)) Mnoho z vás samozřejmě tohle všechno dávno zná, pak možná může posloužit jako shrnutí třeba pro vaše rodiče :)


Vám, kdo chodíte na tento blog, asi neřeknu nic nového, když prohlásím, že to, co dnes běžný člověk jí, nemá nic společného s přirozeností ani s našimi skutečnými potřebami - a dokonce ani s tradicí.
Posledních několik generací v západním světě jedlo to, co je naučily kampaně sloužící potřebám průmyslu a systému. 
Tak se například v poválečném období, za socialismu, naši prarodiče naučili jíst spoustu bílé mouky, cukru, masa a mléčných výrobků. Po utrpení a nedostatku za války, byli nadšeni, že mohou jíst věci dříve vyhrazené jen bohatým, a snadno uvěřili, že to je to to nejlepší pro ně i jejich děti...
A  od té doby přichází průběžně nové vlny toho, co bychom "měli jíst", neboli co se systému zrovna hodí, co zrovna chce prodat a jakým směrem populaci ovlivnit.....
Proto je v dnešní době extrémně důležité, abychom se ohledně jídla naučili používat vlastní rozum:)

Konečná podoba toho, co jí dnešní generace, se utvářela po revoluci, když jsme byli v 90. letech zaplaveni reklamou. Ta nám vnutila jako normální součást života další věci, většinou už ani ne potraviny, ale spíše drogy.
A co to tedy je, ty běžné věci, které nás naučili jíst?

Bílé pečivo, bílá mouka

Bílá mouka vzniká tak, že se obilí zbaví slupek. Obilí se tím připraví o minerály, vitamíny, vlákninu a většinu výživné hodnoty. Začalo se s tím před cca 100 lety, když se tvořil současný systém, a z hlediska veřejného zdraví je to úplná šílenost. Výsledná mouka je pro tělo nepřirozená, ucpává střeva, způsobuje nemoci. Její výživná hodnota se ještě dále sníží průmyslovým zpracováním. Konzumace velkého množství produktů z bílé mouky otupuje vnímání a způsobuje chronický nedostatek energie.
Do mnoha druhů pečiva se navíc přidává spousta chemických látek, které zatěžují organismus, a co všechno s vašim tělem a vědomím dělají, nikdo doopravdy neví.

Alternativy: Zkuste si dát kvalitní chléb z celozrnné bio mouky. Zkuste si upéct chléb sami, jestli je pro vás hodně důležitý, z těch nejlepších surovin a z lásky:). Pokud ho naopak moc nemusíte a jedli jste ho jen ze zvyku, dá se žít i bez něj (moje řešení, spokojeně praktikuju více než rok:). Zkuste si připravit obilnou kaši – mnoho druhů obilných vloček stačí zalít nebo pár minut povařit a máte skutečné jídlo, které si sami dochutíte podle libosti. Vařené obilniny jako například pohanka jsou také vynikající, mají opravdovou chuť a dodají opravdovou energii.
Pokud chcete za každou cenu jíst bílý chléb:), je lepší dát ten úplně obyčejný, který se skládá jen z mouky a vody, než “speciální” pečivo plné éček. Celozrnné pečivo je jen to, které má toto slovo v názvu, různé “cereální” a “vícezrnné” produkty jsou předražený podvod. Také se dá žít bez mouky, nebo dokonce bez obilovin, a někteří lidé jsou překvapeni, jak je jim to příjemné :)

Bílý cukr

Bílý cukr je toxická návyková droga, na kterou nás navykli, protože její uživatelé jsou poslušnější a ovladatelnější. Užívat takto koncentrovaný cukr zbavený všech minerálů a dalších přírodních složek, je naprosto nepřirozené. Narušuje metabolismus a trávení normálních potravin, silně ovlivňuje psychiku a náladu. Kazí zuby a způsobuje obezitu. Mnoho z nás na něm je silně psychicky závislých, protože jsme si zvykli ulevovat si jím od nepříjemných pocitů ze života v systému.

Alternativy: Malou změnou k lepšímu je přejít alespoň na nerafinovaný hnědý cukr, který obsahuje více minerálů. Můžete používat různé obilné sirupy. Nejpřirozenější je sladká chuť z ovoce, ani to ale moc nepřehánějte: dnešní ovoce je extrémně vyšlechtěno pro maximální obsah cukru, dokonce ani na něj není náš organismus metabolicky připraven..:-o. Pokud jste zvyklí požívat cukru hodně, zkuste si odvyknout, snížit jeho spotřebu nebo ho na čas vysadit. Začnete daleko jasněji vnímat realitu. Budete méně ochotni snášet nepřijatelné věci a možná začnete nacházet způsoby, jak je změnit.

Průmyslové pochutiny – sladké i slané

Všelijaké čokoládové tyčinky, chipsy a slazené limonády. Zde se už vůbec nejedná o jídlo, ale o drogy. Původní suroviny jsou tak silně průmyslově zpracované, že jejich výživná hodnota už je blízká nule (výživná hodnota je spojena s přirozenou strukturou potravin, která se mnohonásobnou tepelnou a mechanickou úpravou zničí). Vlastně tedy jde o ničení jídla, z normální potravy se vyrobí toxický nesmysl. Jíme to pro krátkodobý příjemný pocit, který je vyvolán kombinacemi cukru, soli a chemických chuťových látek. Počítá se s tím, že vystresovaní lidé v systému touží po jakémkoliv příjemném pocitu. Platíme za to svou životní energií, a to hned dvakrát – když za tu věc zaplatíme, penězi, které jsme vydělali svou prací, a když ji sníme, a ona naruší stav našeho těla. To se od ní pak musí pracně detoxifikovat a vzpamatovat se z jejich účinků. Takže reklamy na tyto poživatiny vlastně soupeří o naši energii – který výrobce dokáže vysát víc lidí.
Pokud jsme mladí a zdraví, nemusíme si účinky uvědomovat. Těžké následky jsou vidět u lidí starších a u lidí, kteří jsou na těchto drogách silně závislí. Ale ovlivňují každého. Zkuste je omezit a pozorovat, jak se cítíte. Fyzicky i psychicky. Nebo ještě lépe - zkuste je na čas vysadit. A zkuste je pak znovu ochutnat po nějaké době. Ucítíte to sami, vaše tělo ví přesně, co dělají.
Je velice smutné vidět ty nejchudší lidi, jak své peníze, které vydělávají tvrdou prací po desetikorunách za hodinu, utrácí za plné košíky těchto věcí, jež je pak zotročí ještě víc – jsou otylí, nemocní a bez energie. Je čas přestat to považovat za normální, šířit osvětu.

Alternativy: Upečte si něco sami. Jděte k babičce – i když peče z bílého cukru a mouky, její výtvor dělaný s láskou a zpracovaný ručně je mnohem lepší. Žijte, dělejte co vás baví a nesmiřujte se s tím, co nesnášíte, hledejte, co s tím udělat.

Mléko a mléčné výrobky

“Standardní mléko” u nás pochází z velkochovů, kde krávy často vůbec nechodí ven, jsou dopovány chemikáliemi, hormony a antibiotiky a uměle nuceny dojit mnohokrát více, než je přirozené. Nepřetržitě trpí celý život. Takové mléko je škodlivé naprosto pro každého a nehodí se k ničemu.
Dále se mléko homogenizuje, což z něj dělá tělu naprosto nepřirozenou, nestravitelnou substanci.
Potřebuje vůbec dospělý člověk mateřské mléko? A navíc jiného živočišného druhu? Kravské mléko je určeno pro výživu telete. Proto mnoho lidí vůbec nedokáže mléko pořádně trávit a vyloženě jim nedělá dobře.
Někteří z nás mléko strávit dokážou, pak je to přijatelná potravina.
Ale nikdo ho nepotřebuje spoustu každý den. Nadbytek mléka zahleňuje, zatěžuje tělo a zamlžuje mysl. Hledejte míru, hledejte, kolik je pro vás akorát.

Alternativy: Pokud chcete pít mléko, pijte nehomogenizované bio mléko v malém množství. Nevadí pak, že je dražší. Rozdíl v chuti a pocitu z něj je obrovský. Mléčné výrobky má smysl jíst jen v bio kvalitě. Průmyslové mléčné výrobky plné cukru a chemikálií (všelijaké slazené jogurty a mlíčka) jsou nejhorší, nejlepší je naučit se žít bez nich. Opět, tyhle poživatiny mají psychickou funkci, pozorujte to, proč vám připadá, že to sladké mléčné potřebujete? Co vám chybí, láska, bezpečí? Možná najdete lepší způsoby, jak tu touhu uspokojit.

Maso

Běžné maso se “vyrábí” ve velkochovech za strašlivého utrpení zvířat, která jsou držena na minimálním prostoru, podává se jim zcela nepřirozené krmivo a spousta syntetických drog, aby rychle rostla a vydržela tyto podmínky. Maso je plné stresových hormonů a toxinů. Zvířata často nemají absolutně žádný pohyb, jejich svalovina je vyhnaná uměle. Myslíte, že z takového masa může vaše tělo získat něco dobrého? Sílu, energii?
Systematickou výchovou nás naučili jíst daleko více masa, než potřebujeme. Maso se těžko tráví a jeho nadbytek přetěžuje organismus. Nemusíte být vegetariány. Některým lidem maso svědčí. Ale asi nikomu nesvědčí dva steaky denně. Hledejte, kolik je přiměřené pro vás.

Alternativy: Smysl má jen jíst bio maso, nebo domácí maso od lidí, které znáte a víte, že jejich chov je rozumný. Ano, bývá dražší. Ale chcete raději malý kousek normálního masa třikrát týdně nebo se každý den nacpat otráveným masem? Volba je na vás.

Ovoce a zelenina

Běžné ovoce a zelenina v supermarketu se pěstuje extrémně nepřirozenými průmyslovými postupy zaměřenými na maximální zisk, a pak se nesmyslně vozí na obrovské vzdálenosti. Výsledkem je, že obsahuje velmi málo vitaminů a minerálů. Někdy je to doslova jen voda a celulóza ve tvaru ovoce nebo zeleniny, plus samozřejmě zbytky užívaných chemikálií.

Alternativy: Kupujte bio ovoce a zeleninu. Opět – je lepší mít méně dražší opravdové zeleniny nebo hromadu falešné zeleniny? U nás dnes už funguje mnoho bedýnkových systémů, které vám ji dovezou až do domu. A pokud můžete, pěstujte si zeleninu sami.
Není-li po ruce bio, kupujte alespoň zeleninu vypěstovanou co nejblíže. Ideálně u nás. Nebo alespoň v Evropě. Šetříte Zemi – a v Evropě platí pro potraviny alespoň nějaká pravidla.

Polotovary a fastfood

Většina polotovarů a “hotových” jídel není jídlo. Nemá výživnou hodnotu. Byla totiž zničena průmysovým zpracováním. Dodá vám trochu kalorií pro holé přežití, ale člověk, který se takovými věcmi živí delší dobu, začne trpět fyzickými i psychickými potížemi z nedostatku mnoha látek potřebných pro dobrou funkci organismu a nervové soustavy.
Je “praktické” dát si jídlo, které vůbec není jídlo? Platit za něj? Vynakládat energii na jeho trávení a vyloučení?
Ne-jídlo je bez chuti. Naše chuťové buňky ho jednoznačně poznají od jídla. Proto výrobci přidávají sůl, cukr a chemické chuťové látky, dokonce i velmi toxické chemikálie jako je glutamán sodný.

Alternativa: Nejlepší je takovým produktům se prostě vyhnout. Alternativou je dát suroviny do hrnce a nechat je vařit. Přidat zeleninu, koření, oleje, na co máte chuť. Najíst se, nebo si jídlo vzít s sebou na cesty, do práce... Připravit skutečné jídlo je ve skutečnosti jednoduché. Systém nás ale schválně učí myslet si, že to musí být těžké a složité. Naletí na to zejména muži, ti jsou vedeni k tomu považovat vaření za těžkou práci pro ženy. To je hloupost. I za patnáct minut máte dobré jídlo. Často je to mnohem rychlejší a snadnější než dojet do obchodu, kde byste si koupili nějaký jedovatý nesmysl.

Co a jak je tedy dobré jíst?
  • Jídlo čerstvě připravené z kvalitních surovin. Čerstvé znamená čerstvě uvařené (tedy nikoli z polotovarů nebo instantní:)). Někdy má smysl si své zdravé jídlo předpřipravit a ohřát nebo sníst např.na cestách, ale nedělejte to běžně, protože se tím velmi ztrácí výživná hodnota.
  • Rozumné základní suroviny jsou bio zelenina, ovoce, oříšky, celozrnné obiloviny a luštěniny, případně bio maso a mléčné výrobky.
  • Je na vás přijít si sami na to, co přesně a v jakém poměru vám vyhovuje jíst. Někdo vůbec nepotřebuje maso. Někdo nestojí ani o mléko, ba mu z něj je zle. Někdo naopak na obou těchto druzích potravin trvá a dělají mu dobře. Někomu vyhovuje makrobiotika založená na obilovinách. Jiný člověk obiloviny a luštěniny špatně tráví a preferuje paleo dietu zcela bez nich... Není jedna pravda pro všechny. Zvolte ty nejlepší suroviny, jezte střídmě a experimentujte :))
  • Jezme v klidu, pohodě, s radostí. Při jídle si povídejme o příjemných věcech, nekoukejme na televizi. K jídlu nepatří žádná negativní nebo děsivá témata. Jestliže o nich někdo začne, zdvořile ho požádejme, aby takový rozhovor odložil až po jídle. 
  • Většinou jíme víc, než potřebujeme, tělo tím přetěžujeme. Prozkoumejte, kolik skutečně potřebujete, jezte jen když máte hlad a snězte jen tolik, abyste se po jídle cítili dobře a lehce. Přizpůsobte množství a druh jídla své tělesné aktivitě – když fyzicky pracujete, dokážete strávit a využít víc a těžšího jídla než když sedíte v kanceláři. Přejídání je dalším nástrojem systému, přecpaní lidé, kteří se sotva hýbou, nemají sílu bojovat o svá práva a slušný život.
  • Přečtěte si něco o vhodných kombinacích potravin. Naučili nás spatlat všechno se vším, i tím bývá tělo přetíženo, lepší je jednodušší jídlo s méně různými složkami. 
    Pár základních principů: Pokud jíte sladké potraviny, je vhodné nekombinovat je s jiným jídlem, jíst je samostatně např. k snídani nebo odpoledne, jinak narušují trávení ostatního jídla. Zejména to platí pro ovoce. Když už sladkou věc mít musíte, je lepší dát si ji jako první chod než na konci:) Většinou je nevhodné kombinovat v jednom jídle ovoce a zeleninu, pro jejich zcela rozdílnou povahu. Musíte-li jíst zmrzlinu, pak rozhodně ne po jídle, zmrazí trávení:) Maso a mléko není dobré jíst současně. 
  • Průmyslové potraviny jakéhokoli druhu je dobré omezit, obecně je nepotřebujeme. Pokud je jíme, volit bio verze, které se vyrábějí mnohem zdravějšími a přirozenějšími postupy.

Dobrou chuť a spoustu radosti ze života!

 :)